System Zarządzania w Laboratorium wg ISO/IEC 17025:2017. Odpowiedzialność i obowiązki Kierownictwa Laboratorium i Audytora Wewnętrznego.

• Kadra Kierownicza laboratorium
  • Kierownictwo techniczne
  • Personel laboratorium

Szczegółowe omówienie zasad akredytacji laboratorium w zakresie wymagań normy normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz Polskiego Centrum Akredytacji pozwala na uczestnictwo w szkoleniu nawet osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tematem akredytacji laboratorium. Będzie również świetnym przypomnieniem i poszerzeniem wiedzy dla osób już pracujących w akredytowanym laboratorium.

Wykłady i konwersatorium przeplatane praktycznymi ćwiczeniami związanymi ściśle z akredytacją laboratorium oraz funkcjonowania kierownictwa i audytorów w systemie zarządzania jakością w laboratorium.

Plan szkolenia:

Dzień 1:

• Prezentacja normy ISO/IEC 17025 – układ, powołania normatywne, stosowane terminy. Omówienie różnic względem normy ISO/IEC 17025:2005.
  • System wzajemnego uznawania na świecie i w Polsce oraz rola akredytacji laboratoriów w systemie
  • Identyfikacja i praktyczne przedstawienie wymagań formalnych dla akredytacji laboratorium badawczego lub wzorcującego
  • Wymagania ogólne (rozdział 4 normy ISO/IEC 17025). Bezstronność Laboratorium. Poufność – zarządzanie gromadzonymi informacjami.
  • Wymagania dotyczące struktury Laboratorium (rozdział 5 normy ISO/IEC17025). Zakres działalności objęty systemem zarządzania.
  • Wymagania dotyczące zasobów (rozdział 6 normy ISO/IEC17025). Personel. Warunki środowiskowe. Wyposażenie i spójność pomiarowa. Zakupy.

Dzień 2:

• Wymagania dotyczące procesów (rozdział 7 normy ISO/IEC17025). Prawidłowa realizacja badania/wzorcowania od zgłoszenia klienta do wydania świadectwa
  • Realizacja procesu. Współpraca z klientem, podwykonawstwo.
  • Realizacja procesu. Identyfikacja metod badań/wzorcowań. Wstęp do walidacji metod i szacowania niepewności pomiaru.
  • Realizacja procesu. Pobieranie próbek, postępowanie z obiektami do badań. Zapisy techniczne i nadzorowanie danych.
  • Realizacja procesu. Zapewnienie jakości wyników badań/ wzorcowań. Zasady udziału w PT/ILC.
  • Realizacja procesu. Zasady przedstawiania wyników badań/wzorcowań.
  • Realizacja procesu. Postępowanie ze skargami oraz zarządzanie pracą niezgodną.
  • Wymagania dotyczące systemu zarządzania (rozdział 8 normy ISO/IEC17025). Opcja A i opcja B – zasady wyboru i wdrożenia.

Dzień 3:

• Zarządzanie programem audytów w laboratoriach badawczych/wzorcujących działających w oparciu o normę ISO/IEC 17025
  • Dobór kadry audytorskiej dla laboratorium. Planowanie i nadzór nad realizacją audytów
  • Wymagania dla audytorów i przygotowanie do przeprowadzenia audytu systemu w laboratorium działającym w oparciu o normę ISO/IEC 17025
  • Metody audytowania, zbierania informacji i formułowania ustaleń z audytu. Przeprowadzenie audytu systemu zarządzania w laboratorium
  • Raportowanie z audytu
  • Wdrożenie działań poaudytowych
  • Przegląd skuteczności audytów
  • Przygotowanie do audytu ze strony Polskiego Centrum Akredytacji lub strony zainteresowanej
  • Egzamin

Nasi trenerzy posiadają wieloletnie doświadczenie praktyczne w uzyskaniu akredytacji laboratorium, we wdrażaniu, audytowaniu i doskonaleniu systemów zarządzania jakością w laboratorium.

• uprawnienia do pełnienia funkcji: Kierownika Laboratorium ISO 17025:2017 i Audytora Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z ISO 17025:2017
  • po pozytywnym  zdaniu egzaminu świadectwo Kierownika Laboratorium i Audytora Wewnętrznego ISO 17025
  • certyfikat z jednostki certyfikującej (po dodatkowej opłacie i zdaniu egzaminu)
  • materiały szkoleniowe bogate w wiele przydatnych informacji na temat ISO 17025 oraz przykłady procedur i instrukcji, które mogą być nieocenioną pomocą w tworzeniu i doskonaleniu systemu zarządzania jakością wg ISO 17025
  • odpowiedzi na pytania dotyczące ISO 17025 nurtujące uczestników zarówno w trakcie szkolenia jak i po szkoleniu, gdyż nasi Trenerzy pozostają do Twojej dyspozycji służąc pomocą i radą (dodatkowa usługa – SUPPORT).
U nas zdobędziesz uprawnienia niezbędne do pełnienia funkcji Kierownika Laboratorium i Audytora Wewnętrznego!

Po ukończeniu szkolenia istnieje możliwość uzyskania certyfikatu wystawionego przez jednostkę certyfikującą za dodatkową opłatą.