Audyt wewnętrzny ISO 17025 w laboratorium – szkolenie doskonalące

Szkolenie ma na celu doskonalenie wiedzy z zakresu prowadzenia audytów wewnętrznych w Laboratorium.

Warunkiem udziału w szkoleniu jest znajomość normy ISO 17025. Szkolenie skierowane jest do osób pełniących w laboratorium funkcję audytora wewnętrznego, mających ukończone szkolenie z zakresu audytowania.

Opis szkolenia:

W czasie szkolenia uczestnicy ugruntują zdobytą dotąd wiedzę oraz udoskonalą praktyczne umiejętności przygotowania i prowadzenia efektywnego audytu wewnętrznego w Laboratorium.

Program szkolenia realizowany jest w formie warsztatów bazujących na przykładowej dokumentacji, ćwiczeniach praktycznych oraz scenkach rodzajowych. W czasie szkolenia uczestnicy podniosą swoje kwalifikacje w zakresie: przygotowania do audytu (przegląd dokumentów, opracowanie Planu audytu), opracowania raportu z audytu, formułowania pytań audytowych i ich dokumentowania w listach kontrolnych, zasad wyboru próbki audytowej, zbierania dowodów audytowych, określania i klasyfikacji niezgodności.

Kluczowym elementem warsztatów jest przeprowadzenie symulacji audytu, podczas której uczestnicy podejmują decyzję o klasyfikacji zebranych dowodów, na podstawie których określają wynik audytu.

Harmonogram szkolenia:

Dzień 1:

• Zasady audytowania wg ISO 19011:2011 i wykorzystanie ich w audytach na podstawie normy ISO 17025
  • Omówienie dobrych praktyk laboratoryjnych
  • Dobór kadry audytorskiej dla laboratorium  – Sylwetka audytora (postawa osobista, zasady etyczne)
  • Odpowiedzialność i kompetencje pracowników uczestniczących w audycie wewnętrznym (audytora wiodącego, technicznego, ekspertów)
  • Techniki komunikowania się
  • Programowanie i planowanie audytów wg normy ISO 17025
  • Audyty pionowe w obszarze technicznym normy ISO 17025

Dzień 2:

• Opracowanie planu audytu, listy pytań kontrolnych na podstawie ISO 17025 (część ogólna, techniczna normy)
  • Organizowanie i przebieg audytu wewnętrznego
  • Audyt i obserwacja badania a pobierania próbek
  • Opracowanie raportu z audytu w oparciu o punkty normy ISO 17025
  • Podstawy logiki – stwierdzanie faktów i formułowanie wniosków
  • Działania korygujące – opracowanie zakresu i weryfikacja działań korygujących, skuteczność tych działań i ich dokumentowanie

Nasi trenerzy posiadają wieloletnie doświadczenie praktyczne w uzyskaniu akredytacji laboratorium, we wdrażaniu, audytowaniu i doskonaleniu systemów zarządzania jakością w laboratorium.

• poszerzenie wiedzy oraz udoskonalenie praktycznych umiejętności przygotowania i prowadzenia efektywnego audytu wewnętrznego w Laboratorium
  • podniesienie kwalifikacji w zakresie: przygotowania do audytu, opracowania raportu z audytu, formułowania pytań audytowych i ich dokumentowania w listach kontrolnych, zasad wyboru próbki audytowej, zbierania dowodów audytowych, określania i klasyfikacji niezgodności
  • odpowiedzi na pytania dotyczące ISO 17025 nurtujące uczestników zarówno w trakcie szkolenia jak i po szkoleniu, gdyż nasi Trenerzy pozostają do Twojej dyspozycji służąc pomocą i radą (dodatkowa usługa – SUPPORT).